Новини

Транскордонне співробітництво
10 Липня 2008
Cross-Border Cooperation

В Україні вивчали досвід Словаччини у сфері транскордонного співробітництва

    10 липня 2008 р. в приміщенні Великого конференц-залу НАНУ пройшов міжнародний семінар на тему «Стратегія конкурентоспроможності українських прикордонних регіонів», що був організований Інститутом бюджету спільно зі словацьким Центром економічного і соціального аналізу «MESA 10» за сприяння Міністерства економіки України. В семінарі взяли участь близько 30 осіб – представників Міністерства економіки, Міністерства фінансів України, Словацького центру економічного та соціального аналізу MESA 10, проекту «Реформа місцевих бюджетів», Інституту бюджету, а також провідних спеціалістів економічних управлінь місцевих адміністрацій Вінницької, Волинської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Чернівецької та Чернігівської областей. 
     Відкрила семінар і виступила із вступною промовою пані Нижник О.М., директор Департаменту регіонального розвитку Міністерства економіки України. Вона окреслила основні тенденції державної політики українського Уряду в напрямку подальшого економічного розвитку. Особливий наголос було зроблено на актуальності питання транскордонного співробітництва, а також існуючих проблемах та подальших перспективах і можливостях для України. 
    Учасники семінару мали можливість ознайомитись із Словацьким досвідом та підходом до підвищення конкурентоспроможності держави в цілому та окремих її регіонів, яким поділились представники Словаччини, експерти Центру економічного і соціального аналізу Ян Марушінец та Мартін Валентович. В ході презентацій вони окреслили основні інституційні, законодавчі засади регіонального розвитку Словацької Республіки, розповіли про особливості фінансування регіонів, стратегію економічної політики та заходи Словацького уряду щодо збільшення припливу прямих закордонних інвестицій. Цікавим також виявився досвід Словаччини у сфері регіональної політики центральної влади, децентралізації регіонів і зміцнення самоврядування. 
   На семінарі також розглядались актуальні питання та пріоритетні напрями транскордонного співробітництва, особливості наявної в Україні нормативно-правової бази в цій сфері, зокрема заходи, передбачені Програмою розвитку транскордонного співробітництва на 2007-2010 роки, а також інституційні засади та пріоритети стратегії розвитку діючих зараз в Україні єврорегіонів. 
     В ході семінару учасники мали можливість обмінятись досвідом з колегами з інших областей, обговорити проблемні питання, внести пропозиції щодо подальшої реалізації етапів проекту, а також отримати інформацію про можливості фінансової підтримки транскордонної співпраці між Словаччиною та прикордонними регіонами України. 
Це перший захід, що проходив в рамках реалізації проекту «Підвищення конкурентоспроможності прикордонних територій» за фінансової підтримки Агенції з розвитку міжнародного співробітництва Республіки Словаччина Slovak AID у співпраці зі словацьким партнером – Центром економічних та соціальних досліджень “M.E.S.A
. 10”. Проект, головна мета якого полягає в забезпеченні інституційної підтримки щодо підвищення конкурентоспроможності українських міст та регіонів в умовах ринкової економіки, розраховано на 2 роки і передбачає декілька етапів. Серед запланованих заходів - навчальна поїздка до Словаччини групи представників Міністерства економіки України та місцевих адміністрацій пілотних регіонів, а пізніше проведення серії семінарів в Києві та пілотних регіонах з метою обговорення пропозицій щодо покращення законодавчої бази, а також інституційної спроможності українських прикордонних територій.

З матеріалами семінару можна ознайомитись в розділі "ЗАХОДИ"