Новини

Фінансово-економічний форум
11 Жовтня 2007
Фінансово-економічний форум піднімає питання: як захистити розвиток місцевих фінансів України

В Україні зараз дедалі загострюється питання щодо посилення ролі місцевого самоврядування. Водночас, відслідковується стійка тенденція щодо збільшення залежності органів місцевого самоврядування від фінансової підтримки з державного рівня. Так, частка міжбюджетних трансфертів у доходах місцевих бюджетів збільшилася з 34.2% у 2003 році до 46.1% у 2006 році. При цьому, власні доходи місцевих бюджетів дедалі зменшуються. Частка плати за землю, наприклад, впала з 10.08% у 2004 до 7.83% у 2006 році, а частка місцевих податків та зборів минулого року сягнули найнижчого рівня і становили 2.5%.

 Очевидно, що зміцнити місцеве самоврядування в Україні можна лише вдосконаливши фіскальну політику. Однак, комплексне обговорення проблем розвитку місцевих фінансів та фіскальної децентралізації часто лишається в тіні проблематики державного бюджету. Водночас, саме через місцеві бюджети фінансуються послуги, які безпосередньо споживаються громадянами України: освіта, охорона здоров’я, житлово-комунальне господарство, тощо. Тому законодавчі ініціативи в плані зміцнення ресурсної бази та підвищення ефективності управління місцевими бюджетами є дуже актуальними.

 Саме заради експертного та громадського обговорення цих питань 9 жовтня у Києві вперше пройшов Фінансово-економічний форум на тему: «Фіскальна політика: перспективи розвитку місцевого самоврядування». Ініціатива проведення Форуму належить Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, який працює в рамках гранту Проекту «Реформа місцевих бюджетів» за фінансування Агентства США з міжнародного розвитку.

 

 В роботі Форуму взяли участь працівники Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України, інших міністерств та відомств, профільних комітетів Верховної Ради України, представники Агентства США з міжнародного розвитку, Світового Банку, та інших міжнародних організацій, а також посадовці органів місцевого самоврядування, науковці та експерти.

 На Форумі обговорювались питання посилення фінансової основи місцевих бюджетів як на найближчу, так і на середньострокову перспективу; було обговорено основні положення проекту Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік»; законодавчі пропозиції до проекту Податкового кодексу України в частині податків і зборів, які зараховуються до місцевих бюджетів; питання узгодження проведення фіскальних і фінансових реформ з іншими напрямками реформування місцевого самоврядування.

 Результатом обговорення стала низка експертних рекомендацій, які будуть направлені Уряду України та урядовим структурам для розгляду. На думку експертів Форуму, така форма співпраці незалежних міжнародних та громадських організацій із державними структурами України допоможе знайти дійсно дієві механізми управління місцевими коштами, і, таким чином, сприятиме прискоренню реформ бюджетної сфери в Україні.